Żywienie kotów oraz psów. Rodzaje karm

Żywienie kotów oraz psów. Rodzaje karm

Wybór rodzaju karmy dla naszych pupili często jest sporą zagwozdką opiekunów zwierząt. Zwykle pod uwagę bierzemy: upodobania smakowe, zapachowe, wielkość worka, cenę, dostępność, wygodę oraz zwłaszcza zdrowie naszego psa czy kota. Obecnie rynek zoologiczny oraz weterynaryjny zalany został przez spory wybór karm suchych, wilgotnych, pół wilgotnych.


Jaką karmę wybrać? Czy musimy wybierać między przystępną ceną a jakością ? Kompromis ? – Czy to w ogóle możliwe ? O czym warto wiedzieć decydując na kupna danej karmy? Czy żywienie łączone jest możliwe?

Od około 3 tygodnia życia dodawać możemy do diety szczeniaka pokarm stały. Karmy suche, pół wilgotne, wilgotne są wygodnym, ale i zdrowym sposobem pod warunkiem, że karma którą kupicie będzie odpowiednio zbilansowana i odpowiedniej jakości, bez sztucznych ulepszaczy czy alergenów groźnych dla konkretnego Zwierzęcia. 

Ważną sprawą jest zatem aby CZYTAĆ uważnie skład karmy

Skład kontrolujemy przede wszystkim pod względem zawartości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz soli mineralnych, dodatek prebiotyków, naturalnych konserwantów. Zwrócić należy również uwagę  na kaloryczność i taką tabelkę – zapotrzebowanie bytowe – czyli ile Wasz Zwierz powinien danej karmy zjeść ! 

Jeżeli stosujecie karmy łączone, czyli suche + mokre, należy to zapotrzebowanie na każdą z tych karm podzielić , żeby nie przekarmić i nie utuczyć Pupila, dotyczy się to również wszystkich przekąsek. Częstym problemem jest niechęć do jedzenia karmy suchej. Pamiętać proszę, że Wasz Czworonóg mając do wyboru jedzenie domowe i suchą karmę, zawsze wybierze jedzenie domowe.

Od Waszej konsekwencji w nauce zdrowych nawyków żywieniowych zależy jak to będzie w Waszych domach. Pamiętajcie o właściwym przechowywaniu i szczelnym zamknięciu zaczętego worka karmy.  Można nawet suchą karmę po porcjować do szczelnych woreczków i zamrozić, porcję będą nadal świeże, nie stracą swoich wartości ,a na pewno się nie zepsują. Alternatywą jest już wspomniane gotowane jedzenie, tzw. żywienie domowe. 

Najistotniejszą zasadą takiego odżywiania jest pewna powtarzalność składu posiłku. 

Kot jest to typowym mięsożercą – „Mięsarianizm” do jego marka ;)Pies jest względnym mięsożercą – to znaczy że oprócz mięsa potrzebuję jeszcze innych składników. Przykładem takiego dania może być: ryż, mięso/podroby mięsne oraz warzywa. Korzystny udział białka w diecie wynosi 20 – 40% suchej masy dla psa, 25-40% adekwatnie dla kota. Udział węglowodanów w diecie powinien być bardzo niski zarówno dla psa jak i kota. Zalecany udział tłuszczy w diecie to 10-65% suchej masy dla psa oraz 15-45% suchej masy dla kota.

Przygotowanie tak dobrze zbilansowanego pokarmu ,może być sporym wyzwaniem, co daje przewagę karmom gotowym – komercyjnym.  Dania powinny być przygotowywane na bieżąco i serwowane na świeżo. Warto wspomnieć o suplementacji soli mineralnych oraz witamin, których ilość w tak przygotowanych strawach jest niewielka. W suplementy najlepiej zaopatrzyć się u lekarza weterynarii. Występują one w postaci tabletek, proszku lub płynu. Do picia oczywiście polecamy wodę, może być przegotowana lub nie – ważne żeby była świeża. Mleko i inne przetwory mleczne – można serwować jedynie wtedy gdy Pupil nie ma nietolerancji na ten rodzaj produktów!

Niewskazane jest serwować psom i kotom czekolady w żadnej postaci. Cebula, czosnek także nie powinny znaleźć się w jadłospisie. Również kości, zwłaszcza te z kurczaka, mogą przyczyniać się do poważnych uszkodzeń przewodu pokarmowego, a podawane w dużej ilości – silne zatwardzenie i ból.

<