Ropomacicze – ropne zapalenie macicy

Ropomacicze – ropne zapalenie macicy

Twoja suczka od jakiegoś czasu nie chce jeść, więcej pije i jest ospała, a ostatnią cieczkę miała około 2 miesiące temu? – nie zwlekaj zadzwoń do swojego lekarza weterynarii w celu umówienia wizyty, bo może to być ropne zapalenie macicy! 

Co to jest to ropne zapalenie?

Ropomacicze to schorzenie dotykające suczki i kotki niesterylizowane .

Każdej rasy

Może wystąpić u młodych jak i u starych samic,

 zazwyczaj objawy pojawiają się od miesiąca do trzech od ostaniej cieczki.

Dlaczego? 

Dzieje się tak ze względu na inny niż  kobiet cykl hormonalny suczki -wydzielanie progesteronu (bez względu czy ciąża jest czy jej nie ma) który wpływa na rozrost błony śluzowej macicy oraz większej produkcji wydzieliny która jest idealna pożywka dla bakterii, w pewnym momencie cyklu jednocześnie wysoki jest również poziom estrogenów…to wszystko wpływa na idelane warunki do namnażania się bakterii ropotwórczych oraz do utworzenia  z macicy tykającej bomby… Balonu z ropą. 

Choroba może wystąpić w formie otwartej( gdzieś szyjka macicy jest rozdarta -występuje wypływ ropny) lub zamkniętej( brak wypływu).

Jakie jest zagrożenie? 

OGROMNE! 

Od osłabienia organizmu, ogólnej infekcji, Intoksykacji patogenami które krążą po całym krwioobiegu, po niewydolność wielonarządową, a kończąc na sepsie i śmierci. 

Objawy nie są charakterystyczne, najczęstsze to:

  • Ospałość
  • Brak apetytu
  • Wzmożone pragnienie 
  • Częstsze oddawanie moczu
  • Napiety brzuch 
  • Wymioty  
  • Wypływ z dróg rodnych – czerwono-żółty o intensywnym nieprzyjemnym zapachu: przy otwartym zapaleniu.

Jak rozpoznać? 

Najbardziej skuteczną metodą do potwierdzenia lub wykluczenia ropomacicza jest wykonanie badania USG, w którym ocenia się miedzy innymi rogi macicy. 

Dodatkowo wykonuje się morfologię i biochemię krwi. 

Leczenie 

Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jajników i macicy wraz z jej zawartością. Jak najszybciej. 

Inną metodą jest leczenie farmakologiczne, które nie zabezpiecza przed nawrotami oraz nie gwarantuje wyleczenia.

Dodatkowo ważna jest terapia wspomagającą, między innymi dłuższa antybiotykoterapia oraz oczyszczająca płynoterapia. 

Udowodniono że Ropomacicze nawraca. Przechorowanie bez operacji daję pewność Że choroba powtórzy się po kolejnym cyklu. 

Profilaktyka? 

Najlepszym sposobem jest kastracja 2 _3 miesiące po pierwszej cieczce. Wczesna kastracja zmniejsza rownież prawdopodobieństwo rozwinięcia się zmian Nowotworowych listwy mlecznej.  Innym kontrowersyjnym sposobem jest ciąża suczki.  Około 20 % suk w Polsce choruje na Ropomacicze…. To sporo. Na 100 suk – 20 zachoruje…. 

Choroba nie leczona prowadzi do śmierci.  Bezpieczniej jest poddać suczkę czy kotkę kastracji po pierwszej cieczce niż czekać na tak trudną do pokonania. Chorobę. 

Lek wet. Magdalena Grupa

<