Kalendarz szczepień praktykowany w naszym Gabinecie

Kalendarz szczepień praktykowany w naszym Gabinecie

Przed szczepieniem należy odrobaczyć zwierzę oraz poddać je badaniu klinicznemu.

SZCZEPIENIA  I szczepienie         II szczepienieIII szczepienieNastępne szczepieniaPrzypominająca dawkaKolejne dawki przypominające
NOSÓWKA, PARWOWIROZA, CHOROBA RUBARTHA6 – 8 tydzień życia9 – 11 tydzień życia12 – 15 tydzień życia 15 -18 tydzień życia u psów które III szczepienie miały przed 12 tygPo rokuCo 2 -3 lata
KASZEL KENNELOWY a. iniekcja b. donosowoa. 8-9 t.ż b. 3 t.ż w razie potrzebya.po 3-4 tygodniach b.brakA. i b. Po rokuA. i b. co roku
WŚCIEKLIZNAWedług ustawy w ciągu 30 dni od skończenia przez psa 12 tygodni życiaCo roku
BORELIOZA8-9 tydzień zycia2-4 tyg po szczepieniuCo roku
LEPTOSPIROZAPo 12 tygodniu życia2-4 tyg po szczepieniuCo roku
 Szczepienia podstawowe
 Szczepienia dodatkowe

Czym uwarunkowany jet harmonogram szczepień ?

W głównej mierze najważniejsze wydaje się pochodzenie zwierzaka, przede wszystkim na wzgląd na miano przeciwciał od matki.

Inna ilość przeciwciał będzie u szczeniaka z hodowli, który pił mleko od matki szczepionej (wysoka ilość), a inny u szczeniaka sieroty karmionego mlekiem zastępczym (małą ).

Dlaczego przeciwciała matki są istotne?

Upraszczając : szczenię przychodzi na świat z niedojrzałym układem odpornościowym, a immunoglobuliny ( przeciwciała) otrzymuje od matki wraz z siarą i z mlekiem.

Immunoglobuliny „żyją” kilka tygodni po czym ich poziom stopniowo spada i  pies staje się bezbronny na wirusy. Paradoksem jest to że w tym samym momencie  poziom tych samych, matkowych przeciwciał jest jeszcze na tyle wysoki, że zniweluje szczepionkę –nie pobudzając organizmu do wytworzenia własnych wojowników ( immunoglobulin) Jest to tak zwana LUKA IMMUNOLOGICZNA lub SIODEKO IMMUNOLOGICZNE.

Ten czas sprzyja zachorowaniom. Młody pies dopiero zaczyna produkować własne przeciwciała

KWARANTANNA, izolacja szczenięcia w tym okresie jest istotna właśnie przez to SIODEŁKO.

Przez to SIODEŁKO faktem jest też to że  pierwsze( jedno) szczepienie nie zapewni psu ochrony.

Parwowiroza – najczęstsza choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności wśród psów do 6 miesiąca życia. Wywołana jest przez parwowirus typu 2 (CPV ).

Nosówka – to choroba zakaźna szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt w wieku 3-6 miesięcy, ale mogą na nią chorować psy w każdym wieku.

(canine distemper virus – CDV) należący do rodziny Paramyxoviridae

Choroba Rubartha –wirusowa choroba występująca u psów, psowatych oraz niedźwiedzi, przebiegająca z objawami zapalenia wątroby oraz żółtaczki

Czynnikiem etiologicznym powodującym chorobę jest adenowirus psi typu pierwszego (CAV-1), istnieje również typ 2 tych wirusów (CAV-2) powodujący zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów

Leptospiroza –  powodowana przez krętki Leptospira. Bakterie te znajdują się  w stawach, kałużach etc.  Ich rezerwuarem są zwierzęta dziko żyjące, a także gospodarskie. Leptospiroza przenoszona jest także przez gryzonie. 

Kaszel kenelowy – choroba wywoływana przez kilka czynników zakaźnych (bakterię Bordetella bronchiseptica, adenowirusa,wirusa parafainfluenzy).

Borelioza – choroba odkleszczowa wywoływana przez bakterie z grupy Borelia 

Wścieklizna – choroba wywoływana przez wirusa Rabies virus (RABV) z rodziny Rhabdoviridae,

<