Budowa uszu u psa, jak dbać o uszy u psa?

Budowa uszu u psa, jak dbać o uszy u psa?

W psich uszach jest ciepło, ciemno i wilgotno – prawie ja klimat w kiepskim horrorze,  a takie klimaty odpowiadają malusieńkim potworom jakimi są bakterie, grzyby a nawet roztocza! Warunki jakie panują w uszach czworonogów sprzyjają stanom zapalnym. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena omawianych okolic, należy regularnie dbać o psie uszy. Są rasy predysponowanie do zapaleń uszy. Są to przede wszystkim psy z oklapniętymi uszami – jamniki, labradory, golden retrievery czy spaniele.

Ucho psa zbudowane jest z: zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego. 


To, co wystaje z głowy to ucho zewnętrzne, w środku składa się ono z zewnętrznego przewodu słuchowego w kształcie litery „L”. Tutaj umiejscowione są także gruczoły łojowe i apokryfowe, które produkują wydzielinę uszną.  Między uchem zewnętrznym. a środkowym jest błona bębenkowa, którą o wiele trudniej jest przebić podczas manipulacji narzędziami w uchu, właśnie ze względu na kształt ucha zewnętrznego – „L” Dlatego możesz włożyć aplikator z płynem do płukania głęboko do ucha, bez obawy, że zrobisz swojemu ulubieńcowi krzywdę. 

Zaglądajcie swoim zwierzakom do uszu – podczas niewinnej zabawy, pieszczot, higieny futra, kąpieli – róbcie to co najmniej raz na 2 tygodnie, a częściej jeżeli macie w domu Alergika, Kłapciatego, Skrzata który ma włosy w uszach

Jak sprawdzać stan uszu?

  • Chwyć ucho i delikatnie wywiń jego wewnętrzną stronę. Oceń:
  • kolor skóry,
  • ilość wydzieliny,
  • zapach,
  • temperaturę
  • stopień zabrudzenia.
  • Zdrowe ucho powinno być blade, bez żadnych wydzielin w środku i o takiej samej ciepłocie (w temperaturze pokojowej), jak reszta ciała.

Pokaż uszy lekarzowi jeżeli zwierz: potrząsa głową, drapie uszy, ucho go boli, ma nieprzyjemny zapach z ucha, ucho jest ciepłe w dotyku, ma zaczerwienioną skóra ucha, ma wydzielinę/ brud w uchu. Lekarz zbada ucho, wykona badanie cytologiczne barwione, oraz obejrzy dno ucha otoskopem.

Przyjdź do Nas – zapytaj – nasz lekarz zademonstruje jak prawidłowo wykonać toaletę uszu.

<